Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Despre evul mediu

In jos 
AutorMesaj
Annette Vietnez
Sfetnica/ul regelui
Sfetnica/ul regelui
Annette Vietnez


Mesaje : 27
Data de înscriere : 04/10/2009
Localizare : intr'o camera cu multe carti

Foaie de personaj
Rang social: Sfetnica
Galbeni: 0 galbeni

Despre evul mediu Empty
MesajSubiect: Despre evul mediu   Despre evul mediu Icon_minitimeSam Ian 16, 2010 3:21 am

Avem un forum despre evul mediu, dar nici un topic despre el. Hai ca incep eu discutia.
Am cumparat aseara o carte intitulata " Evul mediu occidental" (cine ecurios e de la editura "Ce si Cum") si acolo da despre orice. Puteti pune intrebari aici si cartea poate va gasi raspunsuri. Dar puteti da si informatiile care le stiti despre evul mediu. Orice.
Eu am sa va spun despre vestimentatia celor din evul mediu.
Oamenii simpli
In societatea din Evul mediu apartenenta la o anumita categorie se putea recunoaste si dupa imbracaminte. Oamenii nu aveau posibilitatea sa poarte cea ce ar fi dorit- stofele si culorile, forma palariilor si a incaltarilor erau strict stabilite. In viata de zi cu zi, hainele oamenilor simpli erau utilizate doar pentru a-i apara de vant si de frig.Ei purtau un fel de camasa pe piele care la barbbati era pana la genunchi, iar la femei pana la gamba. Pe deasupra se punea o alta camasa din in, vara iar iarna, din piele. Urmau ciorapii, iar la barbati pantalonii stransi pepicior. Cand afara era frig, purtau pe deasupra un fel de pelerina, care se strangea la piept cu o pafta. Pantofii erau din lemn sau din piele de grosiera. Multi oameni mergeau in timpul verii desculti.

Nobilimea
Imbracamintea nobililor era scumpa si stralucitoare, fastuoasa.Hainele lor erau din stofe colorate si costisitoare , incaltarileaveau garnituri din blana si nasturi din argint. Foarte costisitoareerau hainele de sarbatoare: ele erau decorate cu benzi din aur si argint, cu multe bijuterii. Spre deosebirea de incaltamintea purtata de zi cu zi, cu ocazia sarbatorilor nobilii purtau pantofi moderni si usori. Cu timpul acesti pantofi au fost confectionati din panza sau matase, au fost brodati cu perle, iarmai tarziuau devenit din ce in ce mai ascutiti. Datorita lungimii lor au fost numiti „pantofi cu cioc”: cu cat varful era mai lung, cu atat mai respectabil eracel care ii purta.

Va intereseaza?
Sus In jos
 
Despre evul mediu
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Altele :: Alte lucruri(seriale, vedete, s.a.)-
Mergi direct la: